|
syber90 Administrator

Data inscrierii: 23/Noi/2007 Mesaje: 12
|
Trimis: 23/11/2007 17:53 Titlul subiectului: Combinatia perfecta a trupelor de atac sau de aparare |
|
|
Acest text a fost luat de pe .net si tradus in romana de bobinus si salvat de la la roll up de barbaru.
-----------------------------------------------------------------------
Cum sa alegem combinatia de unitati cu cel mai bun coeficient defensiv?
-----------------------------------------------------------------------
As recomandă sa nu folositi simulatorul decat pentru un singur scop si acesta este sa simulati rezultatul unui lupte chiar inainte de atac. As vrea sa evidentiez faptul ca folosirea simulatorului o sa creeze confuzie daca vreti sa determinati cel mai bun coeficient defensiv pentru orice combinatie de unitati. Vom discuta despre coeficientul ofensiv al trupelor in sectiunea urmatoare.
Daca nu folositi simulatorul cum putem sa determinat cea mai buna combinatie defensiva? Raspunul este mai modest decat va puteti imagina.
Pentru toate unitatile exista 3 parametrii defensivi: Aparare in general (AG), Aparare prin Cavalerie (AC) si Aparare prin Arcasi (AA).
Hai sa ne uitam la AG/AC/AA pentru cele 3 tipuri de unitati defensive (cu exceptia cavaleriei grele):
--
Lancieri: 15/45/20
Totalul coeficientilor AG/AC/AA adunati este: 80
Cost: 90 resurse si 1 muncitor
Luptatori cu spada: 50/15/40
Totalul coeficientilor AG/AC/AA adunati este: 105
Cost: 130 resurse si 1 muncitor
Arcasi: 50/40/5
Totalul coeficientilor AG/AC/AA adunati este: 95
Cost: 190 resurse si 1 muncitor
--
Am detaliat atat de mult pentru ca vreau sa adresez 2 intrebari:
1. Conteaza numarul întreg de AG/AC/AA?
2. De ce absolut orice unitate de aparare are slabiciuni?
Pentru prima intrebare:
Conteaza numarul total de AG/AC/AA?
--
Totalul coeficientilor de aparare AG/AC/AA conteaza intr-adevar!! Conteaza atat de mult incat nu o sa va vina sa credeti? Aceasta se intampla pentru ca totalul AG/AC/AA este valoarea defensiva impotriva celor 3 feluri de unitati ofensive, cu cat aveti o valoare mai mare cu cat puteti sa rezistati la cele 3 tipuri de atacuri. Acum, sa vedem care este combinatia de 2 unitati defensive care au cele mai mari valori pentru AG/AC/AA.
--
Pentru a doua intrebare:
De ce orice unitate de aparare are slabiciuni?
--
Aceasta intrebare este cea mai important cand analizam coeficientii de aparare. Fiecare dintre cele 3 unitati ofensive au o slabiciune, dar daca alaturati 2 sau mai numeroase unitati defensive impreuna, avantajele lor in aparare se completeaza reciproc cu media combinatiei dintre ele avantajul uneia anuland deficienta celeilalte.
Alt mod in care putem sa privim aceasta problema este ca atunci cand combinam 2 sau mai multe unitati impreuna creati in mod esential un nou tip de unitate defensiva cu mediile coeficientilor de aparare ale unitatilor componente.
De exemplu, daca alaturam un lancier si un luptator cu spada avem:
lancier: 15/45/20
luptator cu spada: 50/15/40
Impreuna: 32.5/30/30
AG = (15+50)/2 = 32.5
AC = (45+15)/2 = 30
AA = (20+40)/2 = 30
Deci daca alaturam un lancier si un luptator cu spada, ati creat o noua unitate cu coeficientii AG/AC/AA 32,5/30/30. Aceasta poate sa fie o paradigma pentru unii dintre voi dar vreau sa evidentiez acest concept pe care il voi detalia mai pe larg in sectiunile urmatoare.
--
Avand in vedere ca numarul maxim de muncitori pentru fiecare sat este limitat de nivelul 30 al fermei care poate sustine doar 24.000 muncitori, trebuie sa fiti extrem de selectivi cu privire la maximizarea defensivei.
Acum, sa ne uitam la 3 combinatii comune si rezonabile pentru unitatile defensive:
--
lancieri/luptatori cu spada 1:1 coeficient
AG/AC/AA: 32.5/30/30
Total AG/AC/AA: 92.5
lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient
AG/AC/AA: 38.33/33.33/21.66
Total AG/AC/AA: 93.32
luptatori cu spada 1:1 coeficient
AG/AC/AA: 50/27.5/22.5
Total AG/AC/AA: 100
--
Tineti minte ca v-am spus ca nu trebuie sa folositi simulatorul cand vreti sa determinati cea mai buna combinatie defensiva? Cel mai simplu rațiune este ca puteti sa determinati media AG/AC/AA combinatiei de trupe pentru a determina cea mai buna combinatie defensiva doar daca va uitati la coeficientul AG/AC/AA.
Alt motiv este ca totalul AG/AC/AA este foarte important si cu cat este mai mare totalul AG/AC/AA cu atat aveti mai multa aparare in general. (Aceasta este in special crucial daca atacatorul nu v-a putut spiona cu succes).
Daca clasificam avantajele defensive dupa cum urmeaza:
10 - 20: slab
20 - 30: mediu
30 - 40: bun
40 - 50: excelent
Combinatia "lancieri/luptatori cu spada 1:1 coeficient" are o buna aparare pentru AG si o aparare medie pentru celelalte categorii.
Combinatia "lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient" are o buna aparare pentru AG, aparare buna pentru AC si medie pentru AA.
Combinatia "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient" are o aparare excelenta pentru AG si medie pentru cele două AC si AA. Dar tineti cont ca AC este mai mare decat AA.
Nu este acest mod de analiza mai usor si mai necomplicat decat sa rulati cateva sute de simulari? Promit ca acest concept o sa devina mai clar daca cititi si sectiunea despre coeficientii ofensivi.
Propun sa alegem cea mai buna combinatiei defensiva conform celor 2 criterii:
1. Total AG/AC/AA.
2. Coeficient de muncitori/ performanta unitatilor.
Daca este sa ne bazam decizia doar pe valoarea totala a AG/AC/AA combinatia "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient" castiga.
Care este coeficientul de muncitori/performanta a unitatilor ofensive?
--
Coeficientul mancitori/performanta al unitatilor ofensive este suma indicatorilor ofensivi per muncitor pe care il folositi pentru a crea o unitate ofensiva.
Deci, astea sunt coeficientii de muncitori/performanta pentru luptatori cu toporul, cavalerie usoara si arcasi calare.
--
luptatori cu toporul:
muncitori: 1
valoare ofensiva: 40
coeficient muncitori/performanta: 40/1 = 40
Cavalerie usoara:
muncitori: 4
Valoare ofensiva: 130
coeficient muncitori/performanta: 130/4 = 32.5
arcasi calare:
muncitori: 5
putere ofensiva: 120
coeficient muncitori/performanta: 120/5 = 24
--
Daca analizam coeficientii muncitori/performanta, daca stim ca cea mai mare forta ofensiva poate fi formata dintr-o armata cu un numar de muncitori de 23.000 am putea avea 23.000 luptatori cu toporul SAU 5.750 cavalerie usoara (23000/4) SAU 4.600 arcasi calare (23000/5).
Total putere ofensiva maxima a luptatorilor cu toporul= 23,000 * 40 = 920,000
Total putere ofensiva maxima a cavaleriei usoare = 5,750 * 130 = 747,500
Total putere ofensiva maxima a arcasilor calare = 4,600 * 120 = 552,000
In baza informatiilor furnizate de puterea ofensiva maxima al fiecarei unitati ati vrea un lot de unitati defensive pentru luptatori cu toporul, un lot mai mic impotriva cavaleriei usoare su un lot si mai mic de unitati defensive impotriva arcasilor calare.
Combinatia "lancieri/luptatori cu spada 1:1 coeficient" are doar o buna aparare (AG: 32,5) doar impotriva luptatorilor cu toporul, dar va avea de suferit la un atac al cavaleriei usoare sau impotriva arcasilor calare. Deci aceasta combinatie se va exclude.
Combinatia "lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient" are o buna aparare impotriva luptatorilor cu tiporul si a cavaleriei usoare si aparare adecvata impotriva arcasilor calare.
Combinatia "luptatori cu spada/arcasi 1:1 combiantie" are o aparare excelenta impotriva luptatorilor cu spada (AG:50), aparare medie dar adecvata impotriva cavaleriei usoare si arcasilor calare.
Din analiza de mai sus combinatia "lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient" este net superioada combinatiei "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient" cand se aparara impotriva cavaleriei usoare dar combinatia "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient" este mult mai superioara decat combinatia "lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient" cand vine vorba de aparare impotriva lupatorilor cu toporul. Deci, preferinta mea personala ar fi sa alge ori combinatia "lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient" sau "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient" avand in vedere ca fiecare combinatie are propriile calitati.
Dar, cred ca combinatia "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coficient" este superioara datorita totalului mai mare AG/AC/AA decat combinatia de "lancieri/luptatori cu spada/arcasi 1:1:1 coeficient" si va face fata mai bine in fata unui atac combinat de luptatori cu toporul, cavalerie usoara si arcasi calare.
----------------------------------------------------------------------
Cum sa alegem combinatia de unitati cu cel mai bun coeficient ofensiv?
----------------------------------------------------------------------
Daca un aparator are 123 lancieri, 251 luptatori cu spada, 80 de arcasi si 200 luptatori cu toporul cum alegeti cea mai buna combinatie ofensiva pentru ca sa il atacati? Veti folosii simulatorul din nou? Exista oare o modalitate mai usoara? Raspunsul este da!
Unii recomanda sa folositi cavalerie usoara impotriva luptatorilor cu spada, luptatori cu toporul impotriva lancierilor si arcasi impotriva arcasilor. Dar din nefericire viata nu este atat de simpla cat infrunti 123 lancieri, 251 luptatori cu spada, 80 arcasi, 50 cavalerie usoara si 200 luptatori cu toporul. Mai mult, sistemul de lupta din TW este astfel configurat astfel incat cand lupti impotriva unei armate atat de diverse, nu se va intampla ca luptatorii tai cu toporul sa se lupte doar cu lancierii aparatorului si sa ii macelareasca ci ei vor fi nevoiti sa lupte si cu lancierii, luptatorii cu spada, arcasii, cavaleria usoara si luptatorii cu toporul inamici impreuna! Unitati ca luptatorii cu spada si arcasii inamici o sa va macelareasca luptatorii cu toporoul.
Deci, care este cel mai bun mod de a determina cea mai buna forta ofensiva care sa se lupte cu o asemenea defensiva eterogena? Cel mai simplu si mai eficient mod este sa totalizam posibilitatea defensiva (AG/AC/AA) pentru toate unitatile din aparare si sa folosim doar un solitar tip de unitate ofensiva care este cea mai buna impotriva mixului inamic din aparare. Poate sa sune complex dar sa va dau un exemplu simplu:
--
Daca va luptati cu o armata de 1 lancieri, 2 arcasi si 3 luptatori cu spada, suma totala a AG/AC/AA este:
lancieri: 15/45/20
luptatori cu spada: 50/15/40
arcasi: 50/40/5
(3 luptatori cu spada = 150/30/120)
(2 arcasi = 100/80/10)
Totalul pentru 1 lancieri, 2 arcasi si 3 luptatori cu spada sunt: 265/155/150.
Aceasta inseamna ca aceasta forta ofensiva eterogena este cea mai vulnerabila la AA (aparare prin arcasi) (doar 150), deci trebuie sa trimiteti la atac doar arcasi calare. Cineva poate intreba, trebuie sa trimit si niste luptatori cu toporul in plus? Aceasta este o intrebare importanta si raspunsul este: "Nu, daca nu este nevoie!". Pentru acest caz, daca aveti suficienti arcasi calare pentru a il infrange detasat pe aparator atunci nu trebuie sa trimiteti orice alte unitati ofensive. Aceasta este datorita faptului ca spre exemplu, daca trimiteti luptatori cu toporul in plus fata de arcasi calare, luptatorii cu toporul vor lupta impotriva unei forte al carei coeficient AG este maxim (265 fata de celelalte valori) in timp ce arcasii calare vor lupta impotriva celei mai scazute valori AA (doar 150!). Luptatorii cu toporul vor suferii o rata mare de pierderi masurata in resurse in comparatie cu arcasii calare si deci trimitand luptatorii cu toporul la atac vor incurca lucrurile si vor marii numarul total de pierderi. Daca nu credeti acest lucru, puteti sa rulati cateva simulari si va puteti convinge singuri.
Ca si atacator, trebuie sa fiti constient de urmatorul lucru: Puteti sa alegeti cel mai mic coeficient de aparare (AG/AC/AA) impotriva caruia sa luptati: Trebuie sa il alegeti pe cel mai mic!"
--
Toate aceste strategii ofensive sunt bazate pe presupunerea ca ati putut sa va spionati cu succes tinta. Deci, spionajul este de importanta capitala, este ca si cum ati fi castigat jumatate din batalie. Cred ca este de inteles ca jucatorii specializeaza un singur oras in scopul antrenarii de spioni. De întocmai incercati sa nu lasati pe nimeni sa va spioneze cu succes, dar daca au reusit sa va spioneze. o combinatie de "luptatori cu spada/arcasi 1:1 combinatie" va poate asigura cele mai bune sanse de supravietuire in cazul unui atac inamic. In sectiunea urmatoare veti afla ca nu exista o singura forta ofensiva care poate sa darame cea mai mare defensiva "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient".
-----------------------------------------------
Niste simulari cu cea mai mare forta de aparare
-----------------------------------------------
Sa rulam niste simulari cu forta defensiva cu cele mai mari valoari posibile pentru coeficientii de aparare. Atat forta ofensiva cat si cea defensiva vor avea 23.000 muncitori.
Avand la baza "luptatori cu spada/arcasi 1:1 coeficient", avem 11.500 luptatori cu spada si 11.500 arcasi aparati de un zid de nivel 20.
23.000 luptatori cu toporul impotriva 11.500 arcasi/11.500 luptatori cu spada (zid 20):
--
Atacator: 23.000 luptatori cu toporul
Pierderi atacator: 23.000 luptator cu toporul
Aparator: 11.500 arcasi/11.500 luptatori cu spada
Pierderi aparator: 2.765 arcasi/2,765 luptatori cu spada
--
WOW!! Aparatorii au pierdut atat de putin si au macelarit cea mai mare armata de luptatori cu toporul din TW. De fapt, aparatorii ar fi putut macelarii 3 asemenea armate la rand putand sa fie invinsi doar de a 4a armata de luptatori cu toporul.
5.750 cavalerie usoara vs 11.500 arcasi/11.500 luptatori cu spada(zid 20):
--
Atacacator: 5.750 cavalerie usoara
Pierderi atacator: 5.750 cavalerie usoara
Aparator: 11.500 arcasi/11.500 luptatori cu toporul
Pierderi aparator: 4.962 arcasi/4.962 luptatori cu spada
--
4.600 arcasi calare vs 11.500 arcasi/11.500 luptatori cu spada (zid 20):
--
Atacator: 4,600 arcasi calare
Pierderi atacator: 4,600 arcasi calare
Aparator: 11.500 arcasi/11.500 luptatori cu spada
Pierderi aparator: 4.254 arcasi/4.254 luptatori cu spada
--
Cand sunteti atacati de cavalerie usoara sau arcasi calare, aparatorii au pierdut mai putin de 50% din armata. De asemenea aparatorii au putut sa macelareasca in totalitate 2 atacuri intregi inainte sa fie anihilati la randul lor.
---------
Concluzie
---------
Imaginati-va ca aveti 2 sate cu cate 11.500 arcasi / 11.500 luptatori cu spada in fiecare oras. Imaginati-va ca aceste orase sunt unul langa altul. Cand unul este sub atac masiv, trimiteti toti cei 11.500 arcasi si 11.500 luptatori cu sabia din satul neatacat ca si support catre satul atacat. Ce magnitudine trebuie sa aiba atacurile pentru a invinge asemenea aparare?!?!? Ce s-ar intampla daca ati avea 3 asemenea sate? Atacatorii vor fi deprimati cand le veti tot macelarii fortele... |
|